top of page

PAR TEĀTRI

LV_LBTU_logo-centrets_2022_zals.png

- Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju univeristātes Studentu teātris (Jelgavas Studentu  teātris) ir viens no četriem Latvijas universitāšu  teātriem.

- LBTU Studentu teātris ir viens no 2 visilgāk pastāvošajiem studentu teātriem Latvijā.

- LBTU Studentu teātris ir vienīgais studentu teātris Latvijā ar savu TEĀTRA MĀJU.

Studentu teātra radošo darbību raksturo divi krasi atšķirīgi teātra mākslas virzieni – improvizācija un iestudējumi.

  •     “Satiecies ar savu labo garastāvokli” – ikmēneša Teātra sporta un garās formas improvizācijas vakari, kuros studentu teātra aktieri un skatītāji var sacensties uz vienas skatuves ar Latvijā atpazīstamiem improvizāvijas meistariem (“Ārprāts”, RIT, “Lifts”, ImproZoo” u.c.). Līksmība valda ikgadējos Latvijas Augstskolu teātra sporta turnīros. Te improvizācijas un Teātrasporta garu var ne tikai baudīt, bet arī pats to apgūt.

  •     Aktiera dzirksti uzšķilt un savus neapjaustos talantus dažādās teātra valodas izteiksmēs Studentu teātra dalīnieks var atklāt atšķirīgu žanru (dzejas, prozas, dramaturģijas) iestudējumos. Ar M. Ozoliņas īslugu “Helmuts un Hellija” Latvija pārstāvēta NEATA (Ziemeļvalstu Amatierteātru Asociācija)  īslugu festivālā “Short play festival 2016″ Farēru salās, A. Čehova “Mežainis” iestdējums – Latvijas Amatierteātru skates „Gada izrāde 2015” laureāti, RTU XV Latvijas Studentu teātra dienās „Vērtības” ar izrādi „Iegriez Ziedoni” 2014.gadā galvenā balva “Āksta cepure”…

Jelgavas Studentu teātris trīs reizes, kā “Fēnikss cēlies no pelniem”.

Pirmā mājvieta – Valdekas pils (kopš 1968. gada), tagad Ainavu arhitektūras un plānošanas fakultāte, kurā auditorijai, kas kādreiz bija teātra mēģinājumu un izrāžu istaba, dots “Teātra auditorijas” vārds.

1991. gadā teātra aktieri blakus esošajā LLU Studentu atpūtas hallē izprojektēja un uzbūvēja unikālu koka amfiteātri ar 150 skatītāju vietām, grimmētavām, zemskatuvi, gaismu griestiem, ko 1999. gadā, mainoties ēkas īpašniekiem, nācās nojaukt.

2000. gadā skatuves dēļi tiek pārvesti uz Tehniskā fakultātes praktiskās lopkopības laboratoriju telpu J.Čakstes bulvārī 5a, kur aktieri uzbūvē skatuvi no jauna. Un no 2011. gada mums ir arī pašu rokām izbūvēta, iekārtota treniņzāle, tērpu un dekorāciju noliktavu un Vēsturiskā Mākslas telpu – Melpomenes viesistaba, kurā uzkavēties gan skatītājiem pirms izrādēm, gan pilsētas viesiem pieskarties izrāžu rekvizītiem (sadarbībā ar Reģionālo tūrisma aģentūru TORNIS  maršrutā “Pietura – TAURIŅKARAĻVALSTĪBA”)

JST-logo_s-nosaukumam.png
LLU Muzeju nakts 20160521 - 092.jpg
IMG_8612.JPG
LLU Studentu teatris divi maija vakari 1
LLU Studentu teatris dzimsanas diena web

SAKNES

1946. gadā PĒTERIS LŪCIS Latvijas Lauksaimniecības Akadēmijā izveidoja drāmas kopu. Izrādes veidojuši slaveni latviešu teātra aktieri un režisori – Kārlis Pamše, Vera Singajevska, Miervaldis  Ozoliņš, Vilis Ķimelis, Jānis Lūsēns, Guntis Krūmiņš, Lūcija Ņefedova.

1968. gadā RUTAS KAĻASS vadībā drāmas kopa kļūst par Akadēmijas Drāmas studiju – ADS, kurā studenti tika apmācīti gan oratoru mākslā, gan plastikā, gan režijas pamatos (Lauksaimniecības Akadēmijas sabiedrisko profesiju fakultātes Dramatiskā kolektīva vadītāja novirziens).

PROFESIONALITĀTE

1984. gadā par režisori tiek uzaicināta strādāt LVK (Latvijas Valsts konservatorija) absolvente ASTRA KACENA. Drāmas studija kļūst par LLA Studentu teātri,  1991. gadā līdz ar universitātes nosaukuma maiņu – LLU Studentu teātris, ( kopš 2022. gada līdz ar vēl vienu universitātes restrukturizāciju – Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes studentu teātris). Tiek izveidota teātra telpa – “melnā kaste”. Izrāžu veidošanā režisore piesaista profesionālus scenogrāfus, mūziķus, horeogrāfus, kustību un ritma māksliniekus, konsultantus. Sākas jaunu teātra formu meklējumi – 7-14 dienu braucieni zirgu pajūgos pa Latvijas novadiem, spēlējot pa 2 izrādēm dienā (R. Blaumaņa lugu fragmenti),  Dejas izrāde E. Jonesko “Basgalvainā dziedātāja” tiek spēlēta 14 dienas pēc kārtas Edinburgas Mākslas festivālā Fringe, pēc atgriešanās no Amsterdamas 4. Starptautiskā Impro festivāla aizsāk un attīsta TEĀTRA SPORTA  un improvizācijas teātra kustību Latvijā.

VIRZĪBA

Būt Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Jelgavas, Latvijas KULTŪRAS daļai un parādīt to pasaulei. LBTU Studentu teātris ir neiztrūkstošs dalībnieks Universitātes tradicionālajos pasākumos – Ziemassvētku ballē pilī, Studentu dienu pasākumos un Lielajos pavasara koncertos, ikgadējā Muzeju naktī, Jelgavas pilsētas svētkos.

2015. gadā notika Latvijas Universitāšu teātra izrāžu festivāls “DIVI MAIJA VAKARI”, bet jau 2017. gadā organizējām Pirmo Starptautisko Universitāšu  teātru festivālu “Divi maija vakari”

11819.JPG
12 nakts hergalms.jpg
Basgalvaina dziedataja (2).jpg
bottom of page